Jakiego artykułu szukasz?

Studiuję bezpieczeństwo narodowe - opowiada Arkadiusz Szkop, student Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Od zawsze interesowałem się bezpieczeństwem, obronnością, zarządzaniem kryzysowym – wspomina Arek Szkop, student AON w Warszawie.

Studiuję bezpieczeństwo narodowe - opowiada Arkadiusz Szkop, student Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Jak wspominasz maturę?

Moje wspomnienia z matury to są w 100% pozytywne. Z perspektywy czasu widzę, iż nie był najtrudniejszy egzamin w życiu. Należy przyznać, że stres towarzyszący zdawaniu był duży, ale teraz, gdy już studiuje, mam świadomość sytuacji bardziej nerwowych. Co do zdawanych przeze mnie przedmiotów to wybrałem takie, z których czułem się najmocniejszy. Jednak zawsze pozostaje pewien stopień niepewności, jeśli nie o zaliczenie, to chociażby o satysfakcjonujący wynik. Chciałbym jeszcze dodać, że cieszę się, iż na moim egzaminie dojrzałości nie znalazła się matematyka, gdyż osobiście nie czuję się mocny z tej dziedziny nauki.

Dlaczego wybrałeś studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe?

Od zawsze interesowałem się tematyką związaną z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Lubiłem być zorientowany, co dzieje się na świecie. Studia na wydziale bezpieczeństwa pozwoliły mi tę wiedzę poszerzyć, jak również dowiedzieć się sporo nowych rzeczy. Nie ukrywam, że myślałem o studiach w Akademii Obrony Narodowej jako furtce do kariery czy to wojskowej, czy też w innych służbach. Mój kierunek predysponuje do takiego zawodu i daje sporo przydatnych informacji na temat działania służb i samych zawodów związanych z bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym, aczkolwiek nie ma żadnej gwarancji, że kończąc studia, obejmiemy stanowisko ściśle związane z wykształceniem. Jeśli chodzi o same studia, to szczerze polecam je osobom, które chcą poszerzyć swoje horyzonty na tej właśnie płaszczyźnie. Absolwenci Akademii są cenieni na rynku pracy, co jest wynikiem tego, że jest to uczelnia wiodąca prym w badaniach dotyczących spraw związanych z obronnością i zarządzaniem kryzysowym.

Czy ktoś doradzał Ci w wyborze studiów i uczelni?

Nazwa Akademia Obrony Narodowej padła kiedyś wśród znajomych, jednakże nikt z nich na niej nie studiował. Temat na tyle mnie zaintrygował, że postanowiłem dowiedzieć się więcej na jej temat. Zacząłem szukać informacji, głownie w internecie. Wybór zarówno uczelni jak i kierunku należał do mnie. Na szczęście rodzice nie protestowali, więc śmiało mogłem złożyć dokumenty.

Jak wyglądają zajęcia na bezpieczeństwie narodowym?

Jeśli chodzi o zajęcia na moim kierunku, to należą one w przeważającej większości do ciekawych. Wiadomo, że mówimy o osobach zainteresowanych tematyką.

Wykłady zarówno na moim wydziale (Bezpieczeństwa Narodowego) jak i na drugim (Zarządzania i Dowodzenia) prowadzi głównie kadra wojskowa, w mniejszej części cywilna. Są to profesorowie, doktorzy habilitowani, doktorzy mający wielką wiedzę na temat tego, o czym mówią, znani w środowisku akademickim. Niejednokrotnie są to osoby czynnie biorące udział w różnych misjach lub delegacjach organizacji międzynarodowych, jak również wysocy urzędnicy państwowi.

Co do ćwiczeń i seminariów, to w zależności od tematyki mają różną formę. Przedstawiane są prezentacje, referaty dotyczące zagadnień oraz poglądy poszczególnych osób. Często zdarza się temat na tyle interesujący, że brakuje czasu na jednych zajęciach, żeby go omówić. Zdobywamy ważne informacje wsparte ciekawostkami wtrącanymi przez prowadzących, którzy są na bieżąco z tematem.

Języki obce wykładane na uczelni są dopasowane do poziomu studentów, którzy wybrali je podczas rekrutacji. Dostępnych jest większość z tych, które można zdawać na maturze. Ilość godzin języka jest satysfakcjonująca, ale wiadomo, że zawsze chciałoby się więcej, gdyż żyjemy w czasach, gdzie znajomość języka obcego, a nawet kilku jest nieodzowna. Na Akademii jest także możliwość zdobycia certyfikatu językowego, równieżtakiego, którym legitymują się żołnierze. Jest to szansa dla osób, które mają w planach karierę wojskową.

Praktyki studenckie na kierunku bezpieczeństwo narodowe można odbywać w wielu miejscach, placówkach administracji państwowej. Uczelnia pomaga studentom w ich organizowaniu. Podpisanych mamy dużo porozumień ze służbami i instytucjami związanymi z tematyką bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego (chociażby Biuro Bezpieczeństwa Narodowego). Poprzez ten rodzaj zajęć, bo praktyki trzeba zaliczyć jak każde zajęcia, można nauczyć się wielu rzeczy związanych z przyszłą pracą.

Na Akademii odbywają się również zajęcia z wychowania fizycznego, praktyczne zajęcia w terenie, jak również wycieczki do miejsc takich, jak jednostki wojskowe, czy inne związane z bezpieczeństwem kraju.

Które przedmioty wydają Ci się najbardziej interesujące, a które sprawiają najwięcej kłopotu?

Fascynują mnie przedmioty związane z geografią, polityką, czy stosunkami międzynarodowymi. Ciekawych rzeczy można się też dowiedzieć na przedmiotach związanych z prawem. Kłopot z kolei sprawiały mi zajęcia, na których trzeba było coś policzyć. Nie twierdzę, że były to niepotrzebne zajęcia, bo sporo wniosły do całości studiów, ale po prostu trzeba mieć do tego talent. Z perspektywy studenta ciężkie mogą się wydawać przedmioty takie jak prawo, czy administracja, gdzie trzeba pewnych rzeczy nauczyć się na pamięć, a zdarza się, że jest tego sporo.

Gdybyś jeszcze raz miał dokonać wyboru uczelni i kierunku studiów, to decyzja byłaby taka sama czy inna?

Myślę, że Akademia Obrony Narodowej jest tym, czego szukałem. A kierunek bezpieczeństwo narodowe jeszcze to potwierdza. Ale nie ukrywam, iż kuszące są także studia oficerskie na innych uczelniach wojskowych, dają pewną gwarancję zatrudnienia po ich ukończeniu. Niemniej jednak ja wybrałem Akademię i na tym chcę się skupić. Jest to dla mnie w pewnym stopniu wyróżnienie, gdyż to właśnie było to, co chciałem studiować i udało mi się tutaj dostać.

Zastanawiasz się nad swoją przyszłością zawodową? Gdzie chciałbyś pracować?

Pomysłów jest wiele, o kilku wcześniej wspomniałem. Jeszcze więcej mam w głowie. Na ich realizację poczekam, aż skończę studia. Czy się uda, zobaczymy. Jednak przyznam, że praca typowo biurowa jest dla mnie mniej atrakcyjna niż możliwość działania „w terenie”, więc będę szukał spełnienia w różnych służbach. Studia nie są jedynym moim pomysłem na życie. Mam też zainteresowania, które rozwijane dają możliwość zarobku i samorealizacji, więc coś wymyślę.

Masz jakiś sprawdzony sposób na sesję?

No na pewno nie jest to fart. Prawda jest taka, że trzeba się nauczyć i najlepiej rozłożyć to w czasie. Nie ma magicznego środka na zdawanie, egzaminy różnią się od siebie i dlatego każdy musi znaleźć swoją metodę.

Jak radzisz sobie ze stresem przed egzaminami?

Jeśli czuję się niepewnie, to staram się jak najwięcej rozmawiać z kolegami i koleżankami, wymieniamy się informacjami i sprawdzamy nasze niedociągnięcia. To pomaga znaleźć osobę, która też jest na tym poziomie, a w kilka osób zawsze raźniej.

Co najbardziej podoba Ci się w mieście, w którym studiujesz?

Warszawa jest miastem, które ma wspaniałą historię, co za tym idzie można sporo pozwiedzać. Jest to także miejsce gdzie dużo się dzieje, każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej podoba mi się to, że jest to miasto możliwości oraz że wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Jak spędzasz czas wolny? Masz jakieś pasje, którym poświęcasz każdą wolną chwilę?

W wolnym czasie czytam książki, oprócz tego uprawiam różne sporty. Lubię też pospacerować w towarzystwie znajomych.

O czym najczęściej rozmawiasz ze znajomymi?

Ze znajomymi rozmawiamy o różnych rzeczach. Są rozmowy o wojsku, pracy licencjackiej, o tzw. aktualnościach, czyli co ciekawego wydarzyło się w Polsce i na świecie.

Jakie masz plany na wakacje?

Część wakacji planuję poświęcić na pracę. Wyjazd ze znajomymi też jest już w trakcie planowania. Na pewno będą to aktywne wakacje

O czym marzysz?

Moim marzeniem jest samorealizacja. Chcę mieć poczucie, że robię to, w czym jestem dobry. Nie zdradzę, co to ma być, aby nie zapeszać. Wychodzę z założenia, że aby osiągnąć wspaniałe rzeczy, musimy działać tak dobrze, jak marzyć. Więc… Do dzieła!

(god)

Powiązane treści

Matura 2021 - informacje, terminy, zasady
Matura 2021 - informacje, terminy, zasady
​Rekrutacja na studia, listy rezerwowe, brakujące punkty - poradnik
​Rekrutacja na studia, listy rezerwowe, brakujące punkty - poradnik
 Zostałeś studentem i co dalej? - najczęstsze pytania pierwszoroczniaków
Zostałeś studentem i co dalej? - najczęstsze pytania pierwszoroczniaków
​Ile naprawdę kosztują studia?
​Ile naprawdę kosztują studia?
Nowe kierunki studiów - rekrutacja 2020/2021
Nowe kierunki studiów - rekrutacja 2020/2021
​Jak zdobyć stypendium? - poradnik studenta
​Jak zdobyć stypendium? - poradnik studenta
​Jakie studia wybrać w 2020 roku, aby mieć pewną pracę?
​Jakie studia wybrać w 2020 roku, aby mieć pewną pracę?
Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?
Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?
​Rekrutacja na studia 2020 - wszystko, co musisz wiedzieć
​Rekrutacja na studia 2020 - wszystko, co musisz wiedzieć
​Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć
​Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć
Zawody przyszłości,  gdzie będzie praca?
Zawody przyszłości, gdzie będzie praca?
Jakie studia wybrać, aby nie żałować?
Jakie studia wybrać, aby nie żałować?
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Słownik pojęć studenckich
Słownik pojęć studenckich
Po jakich studiach znajdziesz pracę?
Po jakich studiach znajdziesz pracę?
Rekrutacja na studia krok po kroku
Rekrutacja na studia krok po kroku
Jakie studia wybrać?
Jakie studia wybrać?

Komentarze (1)

Pajacyków
Też studiuje BN i mam nadzieje, że znajde prace, moja uczelnia wyższa szkoła bezpieczeństwa ponoć długo już jest na rynku i ma doświadczenie w tym zakresie.
23.08.2014
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Uniwersytet Gdański
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Akademia Tarnowska
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Politechnika Białostocka
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Politechnika Łódzka
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Politechnika Poznańska
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Politechnika Śląska
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Politechnika Częstochowska
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Akademia Zamojska
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Uniwersytet Kaliski
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu