Jakiego artykułu szukasz?

Jakie studia wybrać, aby nie żałować?

W jakiej uczelni rozpocząć studia? Jaki wybrać kierunek, aby w przyszłości nie żałować podjętej decyzji, odnieść sukces i być szczęśliwym człowiekiem? Wskazówki i porady poniżej.

Jakie studia wybrać, aby nie żałować?

Niemal każdy maturzysta zadaje sobie to pytanie: Jakie studia wybrać, aby nie żałować podjętej decyzji? W jakiej uczelni rozpocząć kształcenie, na jakim kierunku, by odnieść sukces i spełnienie?

W Polsce funkcjonuje ponad 400 szkół wyższych. Jesteśmy „potęgą akademicką” na tle innych krajów Unii Europejskiej. Panuje przekonanie, że wyższe wykształcenie zapewni zatrudnienie. Tak się jednak nie dzieje, co powoduje frustrację rosnącej liczby młodych bezrobotnych. W jaki sposób studiować, aby po studiach znaleźć dobrą pracę albo ją sobie stworzyć?

Jeżeli uwzględnić stosunek liczby mieszkańców do liczby uczelni, Polska sytuuje się w globalnej czołówce. Mimo to poważnym problemem społecznym i gospodarczym pozostaje coraz szersze grono absolwentów studiów wyższych, którzy po opuszczeniu murów rodzimych uczelni nie znajdują zatrudnienia w zawodzie. Często poszukują w kraju i zagranicą pracy, która nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji, a przez to z reguły jest słabo opłacana. Studia nie zostały stworzone po to, aby zapewnić miejsce pracy, mogą natomiast znacznie ułatwić jego zdobycie.

Studia, wiedza, praca

W jaki sposób studiować, aby po studiach nie tylko znaleźć dobrą pracę, ale wręcz ją sobie stworzyć? W odpowiedzi na to pytanie pomocne mogą być poniższe wskazówki:

Wybór uczelni

Poza zasłyszaną, lokalną renomą jest również rutynowa, merytoryczna ocena Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zamieszcza na swoich stronach internetowych raporty oraz ocenę działalności naukowej, gdzie najbardziej prestiżowa jest tzw. kategoria A+. Rankingom podlegają uczelnie i konkretne wydziały, co pozwala bardzo precyzyjnie przyjrzeć się poszczególnym jednostkom.

Utarło się, że w oczach pracodawców zdecydowanie wyżej oceniane są uczelnie publiczne, niż niepubliczne szkoły wyższe, zwane popularnie prywatnymi. Nie ma jednak reguły, ponieważ absolwenci niektórych uczelni niepublicznych, zwłaszcza kierunków ekonomicznych i technicznych, doskonale odnajdują się na rynku pracy i osiągają dużą satysfakcję z poziomu zarobków. Dużo ważniejsze okazuje się praktyczne przygotowanie do zawodu, sprawna organizacja nauki na samej uczelni, możliwości zdobywania różnorodnych doświadczeń, np. poprzez wyjazdy zagraniczne, staże i praktyki - niż sam status placówki

Wybór kierunku studiów

Żyjemy w czasach, gdzie wybór kierunku studiów nie oznacza wyboru konkretnego zawodu. Oczywiście istnieje grupa kierunków, których ukończenie wiąże się bardzo mocno z konkretną profesją. Gdy kończysz weterynarię - raczej zostaniesz weterynarzem, gdy studiujesz medycynę czy stomatologię - zakładasz, że zostaniesz lekarzem lub dentystą, gdy decydujesz się na fizjoterapię to zwykle z myślą o byciu fizjoterapeutą. Jednak większość studiów ma na celu wyposażenie w wiedzę, umiejętności, kompetencje z określonych dziedzin - dając jednocześnie różnorodne możliwości ukształtowania ścieżki kariery zawodowej.

Gdy wybierasz dowolną filologię, nie musisz być tłumaczem czy nauczycielem w szkole. Możesz pracować jako dziennikarz, reporter, przewodnik wycieczek, doradca czy specjalista w dziedzinach, w których robiłeś dodatkowe szkolenia - możliwości jest bardzo wiele. Same studia stawiają obecnie na łączenie różnych dziedzin i interdyscyplinarność. To wyznacznik naszych czasów.

Oczywiście specjaliści każdego roku prognozują, w jakich branżach będzie zapotrzebowanie na pracowników. Trendy się zmieniają lub utrzymują, od wielu lat słyszymy o swoistym boomie na kierunki techniczne, inżynierskie, informatyczne ... warto je znać, ale nie można ślepo ulegać i pomijać osobistych predyspozycji, zainteresowań, pasji czy przekonań.

Aktywny rozwój

Udział w studenckich kołach czy konferencjach naukowych z pewnością rozwija, choć te formuły często adresowane są do przyszłych akademików. Nie można przecenić roli projektów interdyscyplinarnych, wychodzących poza ramy uczelni. Kontakt ze środowiskiem branżowym i rynkiem to znakomita okazja do spotkania przyszłych pracodawców i partnerów zawodowych.

Ważne są staże i praktyki, bo pozwalają zdobyć doświadczenie, nowe kompetencje, poznać kulturę organizacyjną firmy, plus często są odpłatne. To ważny element z CV.

Stypendia i wyjazdy międzynarodowe

Okres studiów to czas i przestrzeń, aby szlifować język, poznać inną organizację i kulturę pracy, spojrzeć z innej perspektywy na te same lub podobne problemy. Korzystaj z programu Erasmus+, poznaj ofertę zagranicznych uczelni, z którymi Twoja Placówka ma podpisane umowy. Zbieraj doświadczenia, poznawaj ludzi, obserwuj otoczenia - takie przeżycia wzbogacają Cię i dają przewagę na rynku pracy.

Nie wszyscy wiedzą, że oprócz Erasmusa istnieje polski program MOST, który umożliwia wyjazd na studia do innej uczelni / miasta i realizację programu nauczania w innej Placówce, która bierze udział w projekcie.

Praca ciekawością

Realizacja siebie motywowana ciekawością i swobodą działania to esencja dobrej pracy. Dlatego warto jeszcze w czasie studiów podjąć współpracę z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami i fundacjami. Brak wynagrodzenia rekompensowany jest nieskrępowanym działaniem, możliwością realizacji ciekawych projektów, które budują niezbędne dziś portfolio czy profil aktywności zawodowej. Wykorzystaj dobrze ten czas - on już nigdy nie wróci. To, co zobaczysz, przeżyjesz, poznasz - to Twoje.
Nie warto dać się uwieść złudzeniu, że budowanie CV na specjalistycznych portalach społecznościowych wystarczy. Pasywne podejście, kolekcjonowanie wirtualnych znajomych, którzy wspierają i rekomendują, łatwo da się rozpoznać w procesie rekrutacyjnym. Efektywne sieciowanie to budowanie relacji z prawdziwymi ludźmi w branży w oparciu o realne projekty. Dlatego nie bój się wyzwań, stawiaj na aktywność, zbieraj doświadczenia - to się po prostu opłaca.

Świadomość każdego dnia

Od momentu rozpoczęcia studiów, warto myśleć perspektywą kształtowania własnego rozwoju zawodowego. Cenny jest więc przemyślany wybór przedmiotów opcyjnych, tak aby łączyć kompetencje rzadko spotykane na rynku. Rozważ naukę niszowego języka japońskiego, chińskiego, czy szwedzkiego. Zapisz się na kurs z grafiki i projektowania. Szukaj staży, nawet bezpłatnych, bo praca - nawet bez wynagrodzenia - da Ci coś cennego, czyli doświadczenie.

Postawa kreatywna

Wychodzenie poza rutynowy schemat studiowania, zakwestionowanie wszystkich dobrych rad, łącznie z tą i powyższymi. Analiza zaledwie kilku biografii wizjonerów, naukowców, projektantów czy przedsiębiorców wskazuje, że nie wystarczy ślepo zaufać systemowi kształcenia, trzeba być odważnym i marzyć, aby móc realizować naprawdę przełomowe przedsięwzięcia. Historia zna wielu ludzi, którzy osiągnęli spektakularny sukces i zarobili ogromne pieniądze nie mając matury czy ukończonych studiów. Ale nawet wówczas trzeba mieć głowę na karku, determinację, chęć walki o siebie, własne pomysły i wizje - bez tego przepadniesz.

Myśl pozytywnie, mierz wysoko, bądź otwarty na nowości, chłoń doświadczenia i nigdy nie daj sobie wmówić, że nic nie osiągniesz.

Powiązane treści

Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów
Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów
​Studia wyższe a sukces, pozycja, kariera
​Studia wyższe a sukces, pozycja, kariera
Semestr za granicą, czyli wszystko o wymianie studenckiej
Semestr za granicą, czyli wszystko o wymianie studenckiej
​Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć
​Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć
Matura Międzynarodowa - czy warto zdawać IB Diploma Programme
Matura Międzynarodowa - czy warto zdawać IB Diploma Programme
Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres
Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres
Jak pokonać strach przed trudnym zadaniem - maturą?
Jak pokonać strach przed trudnym zadaniem - maturą?
Kredyt studencki
Kredyt studencki
Jakie studia wybrać?
Jakie studia wybrać?
Słownik pojęć studenckich
Słownik pojęć studenckich
Opanuj stres przed egzaminem
Opanuj stres przed egzaminem

Komentarze (1)

test
test
28.09.2014
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Politechnika Śląska
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Politechnika Poznańska
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Akademia Tarnowska
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Akademia Zamojska
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Politechnika Białostocka
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Uniwersytet Kaliski
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Gdański
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Politechnika Łódzka
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Politechnika Częstochowska
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Politechnika Morska w Szczecinie