Jakiego typu studiów szukasz?

Studia turystyczno-sportowe

Turystyczno-sportowe

Jeśli jesteś osobą aktywną, uwielbiasz sport, ruch, przestrzeń, podróże, nie możesz usiedzieć w miejscu, potrzebujesz nowych wyzwań i znajomości, to studia turystyczne bądź studia sportowe są idealną propozycją kształcenia dla Ciebie.

Na studia sportowe decydują się zarówno osoby, które kochają sport, jak i te, które planują swoją przyszłość nieco obok aktywności fizycznej, na przykład w dziennikarstwie sportowym. Studia sportowe łączą aktywność ruchową z praktycznym poznawaniem świata. Studenci kierunków sportowych często wyjeżdżają na obozy kondycyjne i zgrupowania, co daje doskonałą okazję do poznawania kultury i historii innych państw czy kontynentów.

Studia sportowe pozwalają dbać o kondycję fizyczną, kształtują charakter, uczą zasad racjonalnego odżywiania, zdrowego stylu życia, uodparniają na stres, doskonalą zarówno ciało, jak i umysł. Nawyki sportowe wyniesione z lat studiów procentują zazwyczaj całe życie. Absolwenci studiów sportowych to osoby wytrwałe, potrafiące ciężko pracować, wysoko stawiające sobie poprzeczkę, gotowe do poświęceń dla osiągnięcia celu.

Wielu absolwentów AWF-ów osiąga sukcesy i robi karierę w sporcie. Reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej, dostarczając nam wzruszeń i emocji. Inni wiążą swoją przyszłość zawodową ze szkolnictwem i wychowywaniem młodych pokoleń dla sportu. Pracują w instytucjach sportowych. Są trenerami, nauczycielami wychowania fizycznego, instruktorami aerobiku, fitness, ćwiczeń siłowych, nauczycielami tańca, menadżerami sportu, organizatorami imprez sportowych.

Studia turystyczne to doskonała propozycja dla osób, które interesują się geografią oraz wykazują zamiłowanie do podróży, poznawania świata i ludzi. Studia te dają wiedzę z zakresu kultury, środowiska, ekonomii, prawa oraz przedmiotów praktycznych. Podczas zajęć studenci uczą się przygotowywania oferty turystycznej i rekreacyjnej dla różnych grup odbiorców, zasad komunikowania się oraz wykorzystania nowoczesnych środków przetwarzania i przekazu informacji. Prócz tradycyjnych zajęć dydaktycznych odbywają się obozy oraz zajęcia terenowe. Duzy nacisk kładzie się na naukę języków obcych, czasem języka migowego.

Po ukończeniu studiów turystycznych absolwenci najczęściej pracują w charakterze: pilota wycieczek, przewodnika turystycznego, organizatora wyjazdów czy pracownika biura podróży. Zatrudnienie znajdują w hotelach, restauracjach, ośrodkach wypoczynkowych, sportowych, rekreacyjnych czy gospodarstwach agroturystycznych. Zdarza się, że współpracują z wydawnictwami publikującymi przewodniki turystyczne, bądź w administracji rządowej na stanowiskach odpowiedzialnych za rozwój turystyki i rekreacji


turystyczno-sportowe kierunki studiów

a
agroturystyka aktywność fizyczna i agroturystyka kwalifikowana aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym aktywność w procesie starzenia animacja osób 50+
b
bezpieczeństwo i porządek publiczny bezpieczeństwo wodne biznes turystyczny
c
chrześcijańska turystyka religijna
d
diagnostyka sportowa dietetyka w sporcie i rekreacji
e
ekoturystyka
g
gastronomia i hotelarstwo geoturystyka gospodarka turystyczna
h
hipologia i jeździectwo hotelarstwo i animacja czasu wolnego
i
iberoznawstwo indywidualne studia międzydziedzinowe
j
język ukraiński w biznesie i turystyce (z językiem rosyjskim)
k
kinezjologia krajoznawstwo i turystyka historyczna kultura fizyczna osób starszych kultura fizyczna w służbach mundurowych
m
management w organizacjach czasu wolnego management w sporcie mediteranistyka międzynarodowy biznes turystyczny
p
pedagogika sportu przewodnictwo i pilotaż turystyczny psychofizyczne kształtowanie człowieka
s
sport sport i bezpieczeństwo sport i turystyka na terenach górskich sport i wellness sport w szkolnym wychowaniu fizycznym sport, fitness, wellness i spa sprawność fizyczna w siłach specjalnych survival i animacja przyrodnicza
t
taniec w kulturze fizycznej tourism and hospitality tourism and leisure tourism management trener aktywności fizycznej i zdrowia trener osobisty z dietetyką sportową trener personalny trener personalny i fitness trener zdrowia i sprawności fizycznej turystyka turystyka historyczna turystyka historyczna i dziedzictwo kulturowe turystyka historyczna i kulturowa turystyka historyczna i muzealnictwo turystyka i hotelarstwo turystyka i kultura śródziemnomorska turystyka i rekreacja turystyka i zarządzanie dziedzictwem turystyka kulturowa turystyka międzynarodowa, hotelarstwo i usługi czasu wolnego turystyka przygodowa turystyka przyrodnicza turystyka religijna turystyka zagraniczna turystyka zdrowotna turystyka zrównoważona
w
wychowanie fizyczne wychowanie fizyczne i sport wychowanie fizyczne i zdrowotne wychowanie fizyczne w służbach mundurowych wychowanie fizyczne w zdrowiu publicznym
z
zarządzanie rekreacją i rozrywką zarządzanie w turystyce i w sporcie

Czytaj więcej o studiach turystyczno-sportowych

Czy warto kończyć studia turystyczno-sportowe

Niezależnie od wybranego kierunku, jakiekolwiek kształcenie to poszerzanie własnych horyzontów, poznawanie innych punktów widzenia, możliwość skonfrontowania swoich poglądów, kontakt z autorytetami z określonej dziedziny.

Posiadanie dyplomu to również prestiż, wyróżnienie. Bez ukończenia studiów nie ma szansy na kształcenie studiach podyplomowych – a w ich ofercie jest wiele ciekawych propozycji związanych ze sportem i turystyką. Osoby z ambicjami na doktorat po prostu muszą mieć dyplom wyższej uczelni.

Studia turystyczno-sportowo to jednocześnie szansa na zdobycie ciekawych zawodów, pozwalających na łączenie pasji z pracą. Stanowiska trenerskie, szkoleniowe, instruktorskie wymuszają prowadzenie aktywnego, zdrowego trybu życia. Dzięki pracy zyskuje się wysportowaną sylwetkę, doskonałą kondycję, zgrabną figurę.

W programach studiów sporą część zajmują zajęcia praktyczne, sportowe. Uczestnictwo w obozach kondycyjnych i zgrupowaniach pozwala ciekawie, aktywnie spędzić czas, poznając nowych ludzi, inne kraje. Podobnie jak międzynarodowe wyjazdy w ramach wymiany studentów – dzięki nim można doskonalić znajomość języków obcych, zwiedzić nowe miejsca, poznać realia i kulturę innego kraju.

Wyczerpujące studia sportowe kształtują charakter, inspirują do prowadzenia zdrowego stylu życia, hartują ciało – pewne przyzwyczajenia, dobre nawyki pozostają na zawsze.

Czas spędzony na uczelni to także szansa realizowania swoich pasji i zainteresowań w uczelnianych inicjatywach, kołach naukowych, organizacjach studenckich. Dzięki nim zyskać można umiejętności organizatorskie, negocjacyjne, nauczyć się zarządzać czasem, pracy w grupie.

Wydaję, się że nie brakuje zalet studiowania kierunków turystyczno-sportowych. Można więc bez wahania stwierdzić, że zdecydowanie warto kończyć studia.

Jaka praca po studiach turystyczno-sportowych

Wybór konkretnego kierunku z grupy turystycznych czy sportowych determinuje ścieżkę kariery zawodowej.

Często studia toczą się niejako równolegle do kariery sportowej. Główne siły skierowane są na zwiększanie wydajności, poprawę wyników, osiąganie coraz lepszych rezultatów sportowych. Życie sportowca wyznaczają zgrupowania, kolejne starty, zawody. To sukcesy i pieniądze okupione niezwykle wyczerpującą pracą, litrami wylanego potu, wieloma frustracjami i chwilami zwątpienia we własne siły. Pełnia możliwości przypada w tym zawodzie na określony wiek, emerytura sportowa przychodzi bardzo wcześnie, poniesione kontuzje i przeciążenia organizmu dają o sobie znać już w młodym wieku. Sukcesy i medale rekompensują wcześniejsze wyrzeczenia. Jednak nie wszyscy osiągają same szczyty, dochody z osiągnięć sportowych kończą się wraz z zaprzestaniem kariery.

Ale absolwenci wychowania fizycznego czy kierunku sport to nie tylko aktualni czy przyszli medaliści, osoby żyjące z uprawiania konkretnej dyscypliny sportu. Wielu z nich, po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji i uprawnień pracuje jako nauczyciele wychowania fizycznego w szkołach, przedszkolach i innych placówkach wychowawczo-opiekuńczych. Instruktorzy czy trenerzy określonej dyscypliny zatrudniani są w klubach sportowych, siłowniach, na basenach, w szkółkach piłkarskich, narciarskich, surfingowych czy związanych z innymi dyscyplinami, ogniskach sportowych, jednostkach zajmujących się krzewieniem kultury fizycznej. Pracują jako ratownicy na basenach, kąpieliskach, w parkach wodnych. Wiele z tych zawodów pozwala łączyć pasję z pracą, a do tego ich wykonywanie wymusza prowadzenie aktywnego i zdrowego stylu życia.

Absolwenci specjalności menedżerskich zajmują się zarządzaniem klubami czy obiektami sportowymi, promowaniem sportu, marketingiem w sporcie, pracują w sekcjach sportowych administracji samorządowej czy państwowej, organizują imprezy sportowe, pełnią funkcję rzeczników prasowych instytucji sportowych.

Studia związane z turystyką przygotowują do pracy w biznesie turystycznym. Absolwenci są zatrudniani w hotelach, biurach podróży, ośrodkach wypoczynkowych, sportowych i rekreacyjnych, centrach odnowy biologicznych, gospodarstwach agroturystycznych, obiektach uzdrowiskowych, organizacjach turystycznych i oddziałach PTTK. Mogą zajmować stanowiska w administracji samorządowej i państwowej, fundacjach i stowarzyszeniach. Wiele osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Dla kogo studia turystyczno-sportowe

Trudno wyobrazić sobie kogoś na studiach sportowych, kto nie jest aktywny i sprawny fizycznie, sport nie jest bliski jego sercu. To zasadniczy warunek, aby rozważać takie kształcenia. Program studiów przeładowany jest zajęciami na basenie, hali sportowej, bieżni – kto notorycznie przynosił zwolnienia z w-f, raczej na tych kierunkach nie ma czego szukać. Aktywność sportowa musi być po prostu pasją.

Wiele osób rozpoczynających kształcenie na uczelniach sportowych może już się pochwalić osiągnięciami sportowymi, inni na ważniejsze medale jeszcze muszą poczekać. Jednak wszystkich łączy z pewnością waleczność, zawziętość, determinacja i wola walki, potrzeba podnoszenia poprzeczki i pracowitość. Silna motywacja wewnętrzna i chęć wyznaczania nowych celów i zadań to cechy wojowników, a takimi są przecież sportowcy.

Różnorodne specjalności na kierunkach sportowych wytyczają inne ścieżki przyszłej kariery. Oprócz wspomnianych wyżej cech od przyszłych menedżerów sportu oczekuje się zaradności, operatywności, umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji, pracy w grupie, predyspozycji negocjacyjnych.

Przyszli pracownicy branży turystycznej muszą być osobami kontaktowymi, ciekawymi świata, otwartymi na inną kulturę, cierpliwymi, tolerancyjnymi, kreatywnymi, umiejącymi sprostać niestandardowym sytuacjom, posiadającymi predyspozycje do działań organizatorskich, zainteresowanymi aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.

Zasady rekrutacji na studiach turystyczno-sportowych

Zasady rekrutacji na poszczególne kierunki determinuje charakter uczelni. Nieco inaczej wygląda rekrutacja na np. uniwersytety czy uczelnie ekonomiczne niż szkoły typowo sportowe, gdzie wszystkich kandydatów dodatkowo obowiązuje egzamin sprawnościowy.

Spójrzmy więc najpierw na kierunki turystyczne. Kwalifikacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze ze wskazanych przez uczelnię przedmiotów. Dominować będzie język obcy, geografia, często język polski, matematyka lub inne przedmioty.

Rekrutując na turystykę na Uniwersytecie Wrocławskim musicie, obok języka obcego, wskazać jeden przedmiot wybrany spośród: geografia, biologia, fizyka i astronomia, chemia, historia, język polski, matematyka lub wos. Na ten sam kierunek na Uniwersytecie Szczecińskim musicie wskazać trzy przedmioty, po jednym z następujących grup: geografia, język polski, wos, historia, następnie: język obcy, geografia, informatyka, matematyka, biologia oraz ostatnia grupa: chemia, filozofia, fizyka, informatyka, język obcy.

Uczelnie sportowe na kierunek turystyka oprócz wyników maturalnych ze wskazanych przedmiotów wymagają zaświadczenia o stanie zdrowia lub dodatkowo przeprowadzają test sprawności fizycznej, polegający na sprawdzeniu umiejętności pływania.

Kierunki typowo sportowe, jak wychowanie fizyczne, sport, to wcale nie domena jedynie Akademii Wychowania Fizycznego, ale też studia uniwersyteckie. Uniwersytety kładą mniejszy nacisk na weryfikację sprawności fizycznej. Rekrutacja sprowadza się albo tylko do przeliczenia wyników z konkretnych przedmiotów maturalnych, albo dodatkowo złożenia oświadczenia przez kandydata, że potwierdza swoją umiejętność pływania.

Dodatkowe punkty podczas rekrutacji otrzymują kandydaci posiadający osiągnięcia w sporcie: klasy sportowe, mistrzowskie lub uprawnienia instruktorskie. Niektóre uczelnie przewidują przyjęcia na studia poza zwykłym trybem rekrutacji dla np. uczestników igrzysk olimpijskich, czy Mistrzostw Świata i Europy.

Kandydaci na AWF oprócz konkursu świadectw przechodzą dodatkowo egzamin sprawnościowy.

Przykładowo rekrutacja na wychowanie fizyczne do katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego składa się z konkursu świadectw z trzech wybranych przez kandydata przedmiotów, złożenia zaświadczenia o stanie zdrowia oraz sprawdzianu z pływania, jednej wybranej gry zespołowej oraz gimnastyki lub lekkiej atletyki.

Uczelnie niepubliczne rekrutują najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia wymaganych dokumentów, ewentualnie z załączeniem zaświadczenia o stanie zdrowia.

Jak widać, różnice w zasadach rekrutacji są spore. Zawsze wcześniej sprawdzajcie, jakie są szczegółowe wymogi na uczelni, którą wybraliście, z jakich dyscyplin musicie się przygotować lub jakie zaświadczenia przedłożyć komisji i jakie osiągnięcia poświadczyć, aby uzyskać indeks bez weryfikacji świadectwa i dodatkowych egzaminów.

Zanim wybierzesz studia turystyczno-sportowe

Przeanalizuj perspektywy i możliwości zawodowe. Wybór kierunku, uczelni determinuje, do jakiej pracy będziesz przygotowany. Pamiętaj, że na kierunkach sportowych duży nacisk jest położony na doskonalenie dyscyplin sportowych. Musisz cieszyć się więc doskonałym zdrowiem, dobrą kondycją i przygotować się, że po wyczerpujących treningach powinno starczyć sił na kolokwia, zaliczenia, teorię.

Sprawdzaj wcześniej zasady rekrutacji, limity miejsc, progi punktowe. To pozwoli Ci oszacować swoje szanse na konkretnym kierunku czy uczelni. Może się okazać, że te same studia realizowane w innym ośrodku akademickim są ze względu na różnice w kwalifikacji bardziej dla Ciebie dostępne.

Porównuj programy studiów, sprawdzaj, jaki jest procent zajęć praktycznych, sprawnościowych. Akademie Wychowania Fizycznego to uczelnie typowo nakierowane na kształcenie w zakresie sportu, rekreacji, wychowania fizycznego. Kierunek turystyka i rekreacja inaczej będzie wyglądać na Uniwersytecie Ekonomicznym niż na AWF. Na niektórych kierunkach w trakcie studiów można uzyskać dodatkowe uprawnienia, np. instruktorskie – warto to wiedzieć wcześniej, wybierając szkołę wyższą.

Dowiaduj się, jakie jest zaplecze dydaktyczne a przede wszystkim baza sprzętowa, warunki do ćwiczeń, treningu, infrastruktura sportowa, wyposażenie sal treningowych. To wszystko wpłynie na jakość Twoich studiów.

Pytaj o możliwość wymiany międzynarodowej studentów. Sprawdzaj z jakimi uczelniami współpracuje szkoła czy wydział, jakie programy migracji międzyuczelnianej realizuje.

Ustal priorytety, zdecyduj, co ma dla Ciebie największe znaczenie. Czytaj opinie o uczelniach, rankingi szkół wyższych i konkretnych kierunków studiów. Pytaj na forach internetowych – studenci i absolwenci to nieocenione źródło informacji.

Analizując te wszystkie aspekty dokonasz świadomego wyboru.

Opinie o studiach turystyczno-sportowych

Statystyki rekrutacyjne pokazują, że turystyka i rekreacja cieszy się niemałym zainteresowaniem. Chętnych do studiowania nie brakuje, bo studia są po prostu ciekawe. Wybierają je osoby z pasją, otwarte na świat.

„Turystyka i rekreacja to chyba jeden z najprzyjemniejszych kierunków choć nauki nie brakuje. Kierunek ten łączy dziedziny geografii, historii i sztuki i nauk społecznych (socjologia, marketing). Ze szczegółami poznaje się geografię Polski i całego świata, nieszablonowe formy turystyki (enoturystyka, tanatoturystka itp). Co najlepiej wspominam? Wyjazdy, wyjazdy, wyjazdy. Ja to uwielbiam, więc nie przypadkowo wybrałam takie studia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Obecnie pracuję w jednym z biur podróży, dosłownie w biurze – doradzam i sprzedaję oferty, ale od czasu do czasu wyjeżdżam jako rezydentka do różnych fantastycznych miejsc. Ten kierunek dał mi wykształcenie w dziedzinie, która jest była i jest moją pasją. Nie mogę złego słowa powiedzieć o studiach – po prostu polecam!” – do studiowania kierunku zachęca absolwentka Monika.

Optymistyczny jest fakt, że limity miejsc na wychowaniu fizycznym są ciągle wypełniane. To znaczy, że kultura fizyczna, dbanie o kondycję, figurę jest w cenie i potrzebni są specjaliści, którzy wspomogą, ukierunkują, dobiorą treningi, zarządzą obiektami sportowymi, wypromują aktywne życie. Z takim przekonaniem studia na wychowaniu fizycznym na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego wybrał Paweł. I nie żałuje:

„Jestem zatrudniony jako nauczyciel wychowania fizycznego, prowadzę również zajęcia korekcyjne w szkole. Mam uprawnienia trenerskie, dwa razy w tygodniu i w weekendy prowadzę treningi w szkółce piłkarskiej. Zimą obowiązkowo wyjeżdżam na obozy narciarskie z młodzieżą, z kolei latem mogę sobie dorobić na basenie. Można powiedzieć, że człowiek orkiestra, ale takie możliwości dają kursy instruktorski. A ludzie chcą uprawiać sport, dobrze, że pod okiem doświadczonych osób. Na brak pracy więc nie narzekam.”

Wykaz uczelni oferujących studia turystyczno-sportowe

Polecane turystyczno-sportowe studia podyplomowe

Treści powiązane ze studiami turystyczno-sportowymi

Studia sportowe w Białymstoku i woj. podlaskim
Studia sportowe w Białymstoku i woj. podlaskim
Studia sportowe w Gdańsku i woj. pomorskim
Studia sportowe w Gdańsku i woj. pomorskim
Studia sportowe w Katowicach i woj. Śląskim
Studia sportowe w Katowicach i woj. Śląskim
Studia sportowe w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Studia sportowe w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Studia sportowe w Krakowie i woj. małopolskim
Studia sportowe w Krakowie i woj. małopolskim
Studia sportowe w Lublinie i woj. lubelskim
Studia sportowe w Lublinie i woj. lubelskim
Studia sportowe w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Studia sportowe w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Studia sportowe w Opolu i woj. opolskim
Studia sportowe w Opolu i woj. opolskim
Studia sportowe w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia sportowe w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia sportowe w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Studia sportowe w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Studia sportowe w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim
Studia sportowe w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim
Studia sportowe w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia sportowe w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia sportowe w Warszawie i woj. mazowieckim
Studia sportowe w Warszawie i woj. mazowieckim
Studia sportowe w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Studia sportowe w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Studia sportowe w Łodzi i woj. łódzkim
Studia sportowe w Łodzi i woj. łódzkim
Studia sportowe we Wrocławiu i województwie dolnośląskim
Studia sportowe we Wrocławiu i województwie dolnośląskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Białymstoku i woj. podlaskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Białymstoku i woj. podlaskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Gdańsku i woj. pomorskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Gdańsku i woj. pomorskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Katowicach i woj. śląskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Katowicach i woj. śląskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Krakowie i woj. małopolskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Krakowie i woj. małopolskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Lublinie i woj. lubelskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Lublinie i woj. lubelskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Opolu i woj. opolskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Opolu i woj. opolskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia turystyczne i hotelarskie w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia turystyczne i hotelarskie w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Studia turystyczne i hotelarskie w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Studia turystyczne i hotelarskie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Warszawie i woj. mazowieckim
Studia turystyczne i hotelarskie w Warszawie i woj. mazowieckim
Studia turystyczne i hotelarskie w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Studia turystyczne i hotelarskie w Łodzi i woj. łódzkim
Studia turystyczne i hotelarskie w Łodzi i woj. łódzkim
Studia turystyczne i hotelarskie we Wrocławiu i woj. dolnośląskim
Studia turystyczne i hotelarskie we Wrocławiu i woj. dolnośląskim
Turystyka i rekreacja
Turystyka i rekreacja
Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii - turystyka i rekreacja
Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii - turystyka i rekreacja
Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu - turystyka i rekreacja
Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu - turystyka i rekreacja
​Gdańska Szkoła Wyższa (GSW) - turystyka i rekreacja
​Gdańska Szkoła Wyższa (GSW) - turystyka i rekreacja
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Akademia Zamojska
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Politechnika Łódzka
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Politechnika Poznańska
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Uniwersytet Kaliski
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uniwersytet Gdański
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Politechnika Częstochowska
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Politechnika Śląska
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Akademia Tarnowska
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Uniwersytet Szczeciński