Jakiego artykułu szukasz?

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na Noc Naukowców 2015

W roku 2015 na UAM swoje sale i laboratoria otworzy dla zainteresowanych 13 jednostek. Przygotowano 240 różnych wydarzeń, w tym 120 warsztatów, prawie 40 wykładów, blisko 20 pokazów, a także prezentacje, wycieczki, wystawy oraz gry i zabawy nie tylko dla najmłodszych.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na Noc Naukowców 2015

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 25 września będzie już po raz 9 rozświetlał Noc Naukowców.

Jak co roku, pracownicy i studenci UAM przygotowują wydarzenia, chcąc podzielić się swoją pasją do nauki i zdobywaną wiedzą. W tę niepowtarzalną noc na UAM każdy z Was może zgłębiać tajemnice świata i stać się najprawdziwszym naukowcem, a my będziemy Wam w tym pomagać i dopingować z całych sił.

W roku 2015 na UAM swoje sale i laboratoria otworzy dla zainteresowanych 13 jednostek: Wydział Anglistyki, Wydział Biologii, Wydział Chemii, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Wydział Fizyki, Wydział Historyczny, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Neofilologii, Wydział Prawa i Administracji, Biblioteka Uniwersytecka, Obserwatorium Astronomiczne.

UAM rozświetli więc tej nocy cały Poznań – od Moraska, przez Śródmieście, aż po Ogrody, na których znajduje się kampus Szamarzewo.

Pracownicy i studenci UAM przygotowali dla gości aż 240 różnych wydarzeń, w tym 120 warsztatów, prawie 40 wykładów, blisko 20 pokazów, a także prezentacje, wycieczki, wystawy oraz gry i zabawy nie tylko dla najmłodszych.

Noc Naukowców odbywa się już po raz 10 w Europie, tę okrągłą rocznicę chcieliśmy dodatkowo uświetnić – rozświetlić balonem, którego rozgrzana czasza uniesie się przed budynkami uniwersyteckimi na Morasku oraz voucherem na lot motoszybowcem dla 2 osób, który zostanie wylosowany przez jednego z uczestników. Będzie można także z bliska obejrzeć szybowiec należący do Akademickiego Klubu Lotniczego UAM.

Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów lotnictwa i podniebnych przygód oraz każdego, kto chciałby zobaczyć, dotknąć i doświadczyć świata... również z niecodziennej, podniebnej perspektywy.

Zapraszamy do zapoznania się z programem Nocy Naukowców 2015 na stronie: http://www.poznan.nocnaukowcow.pl/

Przykładowe wydarzenia:

Wydział Anglistyki DŁUGONOSY FRANEK I WĄSATY FELEK, CZYLI KRÓTKA HISTORIA O TYM, JAK ŚREDNIOWIECZNI WALIJCZYCY WYMYŚLALI SOBIE PRZEZWISKA I PSEUDONIMY
Wykład odpowie na pytania: po co Walijczykom przezwiska? Czy pseudonim to to samo, co nazwisko? Czy Królowa Brytyjska ma przezwisko?

Wydział Biologii MEDYCYNA REGENERACYJNA – SCIENCE-FICTION CZY NAJBLIŻSZA PRZYSZŁOŚĆ?
Drukowanie tkanek, odtwarzanie uszkodzonych mięśni, budowanie nowych narządów – brzmi jak science fiction, daleka przyszłość? A może jednak wszystko to stanie się rzeczywistością szybciej niż nam się wydaje? (wykład)

Wydział Chemii WARSZTATY Z PODSTAW PERFUMIARSTWA
Zapraszamy na wspólne odkrywanie świata zapachów na warsztatach! Tematem przewodnim warsztatów będą zapachy kwiatowe stosowane w perfumiarstwie. Jakie składniki perfum składają się na zapach kwiatowy; w czym tkwi sekret róży, że zachwyca jak żaden inny kwiat; z czego wynika tak intensywny zapach jaśminu?

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej SZTUKA JAKO NAUKA, NAUKA JAKO SZTUKA
Prezentacja omawiać będzie projekty z pogranicza sztuki i nauki, prowadzone przez Interdyscyplinarne Centrum Badawcze Humanistyka/Sztuka/Technologia.

Wydział Fizyki FASCYNUJĄCA FIZYKA
Interaktywne pokazy doświadczeń ukazujące naturę otaczającego świata i piękno wybranych zjawisk z wielu działów fizyki: elektryczności i magnetyzmu, optyki, fizyki niskich temperatur, fizyki plazmy...

Wydział Historii TAJEMNICE COLLEGIUM HISTORICUM NOVUM
Wycieczka. Zwiedzając z przewodnikiem nową siedzibę Wydziału Historycznego, można poznać najnowszy i najnowocześniejszy budynek UAM, jeszcze zanim rozpoczną się w nim zajęcia dla studentów! To okazja, aby zajrzeć także w te zakamarki nowego gmachu, które na co dzień są niedostępne dla osób z zewnątrz.

Wydział Nauk Społecznych ODA DI NEURO
Instalacja przeniesie odbiorcę do symbolicznej reprezentacji mózgu. Odbiorca wkracza w przestrzeń instalacji z nałożonym na głowę urządzeniem EEG, które mapuje częstotliwości jego fal mózgowych. Informacje te, uzależnione od aktywności umysłowej osoby wpiętej
w instalację reprezentowane są poprzez migające diody oraz sekwencje dźwiękowe.

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych ROPA I GAZ, CZYLI JAK ZOSTAĆ SZEJKIEM NAFTOWYM
Uczestnicy warsztatów poznają podstawowe informacje dotyczące złóż węglowodorów: historię przemysłu naftowego, metody poszukiwawcze i wydobywcze. Wspólnie z uczestnikami zamienimy się w prawdziwy zespół naftowców – poszukamy złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz zajmiemy się ich wydobyciem.

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa NOC ŻYWYCH MEDIÓW
Warsztaty dziennikarskie z zakresu obsługi sprzętu telewizyjnego, radiowego, nagrywanie, montowanie, realizacja a wszystko utrzymane w ciekawej konwencji niepowtarzalnego medialnego wydarzenia.

Wydział Neofilologii POCIĄG DO JĘZYKÓW
Podczas Nocy Naukowców podróżni wsiądą w pociąg, który zabierze ich w zachwycającą podróż po świecie języków i kultur. Warsztaty i pokazy.

Wydział Prawa i Administracji ZOBACZ ROZPRAWĘ
Warsztaty. Krótka prelekcja na temat podstawowych zagadnień prawa cywilnego procesowego ze szczególnym uwzględnieniem rozprawy oraz symulacja rozprawy z podziałem na role.

Biblioteka Uniwersytecka MALOWANIE PO WODZIE, CZYLI SZTUKA EBRU
Warsztaty z techniki zdobienia papieru polegającej na nanoszeniu farb na powierzchnię wody, a następnie przenoszeniu gotowego wzoru na papier.

Obserwatorium Astronomiczne POLOWANIE NA SUPERNOWE
Obserwacje na żywo wybuchu gwiazdy znajdującej się poza naszą galaktyką. Publiczność ma możliwość obejrzenia wybuchu supernowej przez nowoczesny teleskop, wyposażony w profesjonalną kamerę CCD. Zajęcia będą miały charakter warsztatowy.

Starszych uczestników z pewnością pochłonie mroczna seria wydarzeń rodem z kryminałów:

Wydział Biologii CSI I – KRYMINALNE ZAGADKI WYDZIAŁU BIOLOGII – ZBIERANIE ŚLADÓW
Celem warsztatów jest pokazanie technik zabezpieczania i zbierania śladów, takich jak odciski palców, krew, włosy i inne ślady biologiczne na miejscu zdarzenia oraz podstawowe metody ich zbierania i porównywania.

CSI II – KRYMINALNE ZAGADKI WYDZIAŁU BIOLOGII – ENTYMOLOGIA SĄDOWA
Uczestnicy warsztatów połączonych z pokazem będą mogli zgłębić tematykę entomologii sądowej – czym ona jest, usłyszeć rys historyczny, przypadki zastosowania oraz charakterystykę owadów nekrofilnych, zobaczyć je i zapoznać się z ich rolą na miejscu zbrodni.

CSI III – KRYMINALNE ZAGADKI WYDZIAŁU BIOLOGII – GENETYKA SĄDOWA
Uczestnicy warsztatów połączonych z pokazem będą mogli poznać techniki izolacji DNA, procedury obowiązujące w pracy techników kryminalistyki oraz sami wyizolować swoje DNA.

Wydział Chemii ŚLADY LINII PAPILARNYCH, JAKO BEZCENNE MATERIAŁY DOWODOWE W ŚLEDZTWIE
Podczas trwania warsztatów uczestnicy będą mogli pobrać ślady linii papilarnych z różnych powierzchni za pomocą różnych proszków daktyloskopijnych. Poznają również krok po kroku pobieranie odcisków linii papilarnych od ‘osoby podejrzanej’.

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej KRYMINALNA HISTORIA MEDIÓW
Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się, w jaki sposób kasety video pomogły skazać (na karę śmierci) Edmunda Kolanowskiego – poznańskiego zabójcę i nekrofila, działającego w latach 80-tych.

Wydział Prawa i Administracji

GADAJ!
Prezentacja o taktyce i technikach przesłuchania. W służbach specjalnych wykształciły się różne taktyki i techniki przesłuchania, które mają skłonić osobę przesłuchiwaną do podzielenia się posiadaną wiedzą. Taktyki, które nie zawsze opierają się wyłącznie na donośnym i groźnym GADAJ!...

ROZPOZNAJ PSYCHOPATĘ
Czy każdy psychopata jest groźny? Jaka jest rola psychopatii w genezie przestępczości? Czy
w biogramach wybranych postaci, jesteś w stanie wskazać cechy wskazujące na psychopatię? Rozwiąż quiz i dowiedz się!

ROZWIĄZAĆ NIEROZWIĄZALNE
Pokaz. Sprawa Gorgonowej – jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych Polski 20-lecia międzywojennego – morderstwo małoletniej Lusi Zarembianki, o które oskarżono jej guwernantkę. Sprawa, z uwagi na jej poszlakowy charakter, budziła wiele wątpliwości, może teraz, w świetle współczesnych technik dochodzeniowo-śledczych, uda się odkryć prawdę!

Serdecznie zapraszamy :-)

Komentarze (0)

brak komentarzy…
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Akademia Tarnowska
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Uniwersytet Kaliski
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Politechnika Łódzka
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Politechnika Poznańska
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Politechnika Białostocka
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Politechnika Częstochowska
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Gdański
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Akademia Zamojska
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Politechnika Śląska
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych