Jakiego kierunku studiów szukasz?

Kierunki turystyczno-sportowe

turystyczno-sportowe

Turystyczno-sportowe kierunki studiów przeznaczone są dla osób aktywnych, lubiących ruch, otwartych na nowości, ciekawych świata oraz chętnych do pracy z ludźmi. Tego typu studia to szansa na karierę łączącą pasję z zarabianiem pieniędzy. To również dobra opcja dla tych osób, które nie wyobrażają sobie pracy biurowej lub wykonywanej w jednym miejscu.

W dobie profesjonalizacji wszystkich dziedzin życia coraz częściej poszukiwani są specjaliści, którzy pomogą innym w osiąganiu celów sportowych lub zdrowotnych, ale także tych związanych z pasją podróżniczą.

Jeżeli chodzi o kierunki sportowe, to studenci uczą się, jak być dobrym trenerem, jak motywować podopiecznych i zachęcać do aktywności oraz jak promować zdrowy tryb życia.

Natomiast kierunki turystyczne związane są z organizacją wycieczek i podróży we wszystkie rejony świata. Tutaj ważną składową nauki na studiach są języki obce, niezbędne w przyszłej pracy. Absolwenci będą potrafili zorganizować czas w sposób ciekawy i dobrany do potrzeb grupy, którą mają pod opieką. Ze studiów absolwenci wyniosą także wiedzę, jak funkcjonuje cały przemysł turystyczny, co ułatwi im późniejszą pracę.

Zarówno kierunki sportowe, jak i turystyczne uczą skutecznej komunikacji z innymi ludźmi oraz podstaw biznesu i obsługi klienta.

Najpopularniejsze kierunki sportowo-turystyczne to: turystyka i rekreacja, sport, gastronomia i hotelarstwo, wychowanie fizyczne.

Katalog kierunków turystycznych i sportowych

a
agroturystyka aktywność fizyczna i agroturystyka kwalifikowana aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym aktywność w procesie starzenia animacja osób 50+
b
bezpieczeństwo wodne biznes turystyczny
c
chrześcijańska turystyka religijna
d
diagnostyka sportowa dietetyka w sporcie i rekreacji
e
ekoturystyka
g
gastronomia i hotelarstwo geoturystyka gospodarka turystyczna
h
hipologia i jeździectwo hotelarstwo i animacja czasu wolnego
i
iberoznawstwo indywidualne studia międzydziedzinowe indywidualne studia międzyobszarowe
j
język ukraiński w biznesie i turystyce (z językiem rosyjskim)
k
kinezjologia krajoznawstwo i turystyka historyczna kultura fizyczna osób starszych kultura fizyczna w służbach mundurowych
m
management w organizacjach czasu wolnego management w sporcie mediteranistyka międzynarodowy biznes turystyczny
p
pedagogika sportu przewodnictwo i pilotaż turystyczny psychofizyczne kształtowanie człowieka
s
sport sport i bezpieczeństwo sport i turystyka na terenach górskich sport i wellness sport w szkolnym wychowaniu fizycznym sport, fitness, wellness i spa sprawność fizyczna w siłach specjalnych survival i animacja przyrodnicza
t
taniec w kulturze fizycznej tourism and hospitality tourism and leisure tourism management trener aktywności fizycznej i zdrowia trener osobisty z dietetyką sportową trener personalny trener personalny i fitness trener zdrowia i sprawności fizycznej turystyka turystyka historyczna turystyka historyczna i dziedzictwo kulturowe turystyka historyczna i kulturowa turystyka historyczna i muzealnictwo turystyka i hotelarstwo turystyka i kultura śródziemnomorska turystyka i rekreacja turystyka i zarządzanie dziedzictwem turystyka kulturowa turystyka międzynarodowa, hotelarstwo i usługi czasu wolnego turystyka przygodowa turystyka przyrodnicza turystyka religijna turystyka zagraniczna turystyka zdrowotna turystyka zrównoważona
w
wychowanie fizyczne wychowanie fizyczne i sport wychowanie fizyczne i zdrowotne wychowanie fizyczne w służbach mundurowych wychowanie fizyczne w zdrowiu publicznym
z
zarządzanie rekreacją i rozrywką zarządzanie w turystyce i w sporcie zwierzęta w re­kreacji, edu­ka­cji i te­rapii

Dla kogo kierunki turystyczno-sportowe

Absolutnym warunkiem podjęcia studiów sportowych jest doskonała kondycja, sprawność fizyczna, aktywność, zamiłowanie do sportu. To nie najlepszy pomysł dla osób, które kombinowały, żeby nie ćwiczyć na lekcjach w-f. Aktywność sportowa musi być po prostu pasją.

Zdarza się, że kandydaci mogą już się pochwalić osiągnięciami sportowymi, inni na ważniejsze medale jeszcze muszą poczekać. Jednak wszystkich łączy z pewnością waleczność, zawziętość, determinacja i wola walki, potrzeba podnoszenia poprzeczki i pracowitość. Silna motywacja wewnętrzna i chęć wyznaczania nowych celów i zadań to cechy wojowników, a takimi są przecież sportowcy.

Od kandydatów na kierunki menedżerskie w sporcie oczekuje się zaradności, operatywności, umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji, pracy w grupie, predyspozycji negocjacyjnych.

Przyszli pracownicy branży turystycznej muszą być osobami kontaktowymi, ciekawymi świata, otwartymi na inną kulturę, cierpliwymi, tolerancyjnymi, kreatywnymi, umiejącymi sprostać niestandardowym sytuacjom, posiadającymi predyspozycje do działań organizatorskich, zainteresowanymi aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.

Kształcenie na kierunkach turystycznych i sportowych

Kierunki turystyczno-sportowe to domena AWF-ów, niektórych wydziałów uniwersyteckich oraz uczelni niepublicznych. Kierunki turystyczne znajdują się także w ofercie uczelni ekonomicznych.

Studia realizowane są w systemie dwustopniowym. Absolwenci studiów I stopnia uzyskują dyplom licencjata, następnie mogą kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia.

Program studiów na kierunkach sportowych przeładowany jest zajęciami praktycznymi: na basenie, hali sportowej, bieżni.

W programie studiów na kierunku wychowanie fizyczne znajdują m.in. takie przedmioty:

  • antropomotoryka
  • biomechanika
  • edukacja zdrowotna
  • anatomia
  • fizjologia
  • biologia człowieka
  • biochemia
  • psychologia
  • turystyka i rekreacja
  • teoria i metodyka dyscyplin sportu.

Studenci uczestniczą w obozach żeglarskich, narciarskich. Odbywają praktyki o tematyce zgodnej z wybraną specjalnością.


Rekrutacja na kierunki turystyczno-sportowe

Zasady rekrutacji na poszczególne kierunki determinuje charakter uczelni. Nieco inaczej wygląda rekrutacja na np. uniwersytety czy uczelnie ekonomiczne niż szkoły typowo sportowe, gdzie wszystkich kandydatów dodatkowo obowiązuje egzamin sprawnościowy.

Kwalifikacja na kierunki turystyczne odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze ze wskazanych przez uczelnię przedmiotów. Decydujące to:

  • język obcy
  • geografia
  • język polski
  • matematyka.

Uczelnie sportowe na kierunek turystyka oprócz wyników maturalnych ze wskazanych przedmiotów wymagają zaświadczenia o stanie zdrowia lub dodatkowo przeprowadzają test sprawności fizycznej, polegający na sprawdzeniu umiejętności pływania.

Na kierunki typowo sportowe rekrutacja sprowadza się najczęściej do przeliczenia wyników z konkretnych przedmiotów maturalnych, ewentualnie dodatkowo złożenia oświadczenia o umiejętności pływania przez kandydata. Kandydaci na AWF przechodzą także egzamin sprawnościowy, np. z pływania, wybranej gry zespołowej, gimnastyki lub lekkiej atletyki.

Dodatkowe punkty podczas rekrutacji otrzymują kandydaci posiadający osiągnięcia w sporcie: klasy sportowe, mistrzowskie lub uprawnienia instruktorskie. Niektóre uczelnie przewidują przyjęcia na studia poza zwykłym trybem rekrutacji dla np. uczestników igrzysk olimpijskich, czy Mistrzostw Świata i Europy.

Zawsze należy wcześniej sprawdzać szczegółowe zasady rekrutacji, przewidziane na dany kierunek w konkretnej uczelni.

Praca po kierunkach turystycznych i sportowych

Często studia sportowe (choć często również inne) toczą się równolegle do zawodowej kariery sportowej, która nie trwa długo - emerytura sportowa przychodzi wcześnie. Najcenniejsze tytuły i trofea zdobywają nieliczni, najlepsi. Życie sportowca wyznaczają zgrupowania, kolejne starty, zawody. Sukcesy i zarobione pieniądze okupione są niezwykle wyczerpującą pracą, litrami wylanego potu, frustracjami i chwilami zwątpienia we własne siły.

Ale byli studenci wychowania fizycznego czy kierunku sport to nie tylko aktualni czy przyszli medaliści, osoby żyjące z uprawiania konkretnej dyscypliny sportu.

Absolwenci kierunków sportowych czy turystycznych, po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji i uprawnień, pracują jako:

  • nauczyciele wychowania fizycznego w szkołach, przedszkolach i innych placówkach wychowawczo-opiekuńczych
  • instruktorzy czy trenerzy określonej dyscypliny zatrudniani są w klubach sportowych, siłowniach, na basenach, w szkółkach piłkarskich, narciarskich, surfingowych czy związanych z innymi dyscyplinami
  • animatorzy w ogniskach sportowych, jednostkach zajmujących się krzewieniem kultury fizycznej
  • ratownicy na basenach, kąpieliskach, w parkach wodnych
  • menedżerowie klubów i obiektów sportowych
  • propagatorzy zdrowego trybu życia
  • promotorzy sportu
  • pracownicy sekcji sportowych administracji samorządowej czy państwowej
  • organizatorzy imprez sportowych
  • rzecznicy prasowi instytucji sportowych
  • pracownicy biur podróży
  • menedżerowie hoteli, ośrodków wypoczynkowych, sportowych i rekreacyjnych
  • specjaliści w centrach odnowy biologicznej
  • właściciele gospodarstw agroturystycznych
  • animatorzy w organizacjach turystycznych, oddziałach PTTK.

Opinie o kierunkach turystycznych i sportowych

Ukończenie kierunków sportowych a potem praca w zawodzie pozwala łączyć pasję z pracą, a do tego jej wykonywanie często wymusza prowadzenie aktywnego i zdrowego stylu życia. To niewątpliwie zaleta wyboru takiej ścieżki życiowej.

Nie należy zapominać, że praca zawodowego sportowca i jego kariera w sporcie nie trwają długo. Pełnia możliwości przypada w tym zawodzie na określony wiek. Ogromny wysiłek poniesiony na zwiększanie wydajności, poprawę wyników, osiąganie coraz większych sukcesów, poniesione kontuzje i przeciążenia organizmu dają o sobie znać już w młodym wieku. Sukcesy i medale co prawda rekompensują wcześniejsze wyrzeczenia, jednak w przypadku kariery sportowej trzeba mieć na uwadze plan B, gdyż dochody z osiągnięć sportowych kończą się wraz z zaprzestaniem zawodowego uprawiania sportu.

Czym właściwie różnią się kierunki wychowanie fizyczne i sport? Posłuchajcie:

Jak wyglądają studia na AWF-ie? Czy cały dzień spędza się na sali sportowej? Opowiada o tym Aleksandra:

Uczelnie o kierunkach turystycznych i sportowych

  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Akademia Tarnowska
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Akademia Zamojska
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Politechnika Łódzka
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Politechnika Częstochowska
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Uniwersytet Kaliski
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Politechnika Białostocka
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Politechnika Śląska
  • Politechnika Poznańska
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Uniwersytet Gdański
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi